Stonožkové setkání

V pátek 26. března 2010 pozvala paní Běla více než 70 stonožkových učitelů do Prahy, protože letošní rok slaví Stonožka 20. výročí založení a 10. výročí spolupráce hnutí s Armádou České republiky. Paní Běla chtěla všem poděkovat za jejich práci, bez které by Stonožka nemohla zrealizovat své projekty pomoci. Hosty přivítala nejen ona, ale i stonožkový generál Josef Šíba, náměstek ministra vnitra plk. Jiří Komorous, plk. Petr Milčický, mjr. Karel Kout, kpt. Lada Kovářová, bývalý ředitel Českého rozhlasu Václav Kasík. Slavnosti se zúčastnili i pan Petr Řehoř, bývalý senátor Richard Sequens a další hosté, kteří se Stonožkou spolupracovali či spolupracují.
V prostorách muzea České policie v Praze všechny přítomné přivítal Václav Kasík, který slavnost také moderoval.
Paní Běla ve svém vystoupení vzpomínala na začátky Stonožky i na dopis děvčat z Halenkova, který odstartoval spolupráci hnutí s AČR. Díky AČR se pomoc hnutí rozšířila i do zahraničí - do zemí bývalého Balkánu, Iráku, Afghánistánu, Thajska a Kambodže. Pan generál Šíba zdůraznil, že právě stonožková pomoc, kterou vojáci v zahraničních misích realizovali, umožnila navázat důležité kontakty s místními obyvateli. V mnoha případech pak byli vojáci včas informováni o nepřátelských akcích a mohli se na ně připravit. Paní kapitánka Lada Kovářová, která se koncem února vrátila z mise v afghánském Lógaru, objasnila, co pro místní obyvatele stonožková pomoc znamená. Mnohé školy byly vybaveny učebnicemi a knihami do školních knihoven. Zdravotnické sety pro lékaře a porodní asistenky umožní lepší a účinnějsí péči o afghánské maminky. Z naší školy měla možnost zúčastnit se Mgr. Ilona Jehličková, která pracuje pro Stonožku od jejího založení.
Článek byl použit ze stránek Stonožkového hnutí.