Velikonoční výlet školní družiny

V úterý 7. dubna 2009 jsme s dětmi z naší  ŠD navštívili chodskou vesničku Klenčí pod Čerchovem.

V historické budově bývalé pošty nás uvítali starosta obce a místní ženy v tradičních chodských krojích.Každá z nich nám předvedla ukázku výroby předmětů s velikonoční tématikou. Pod jejich vedením měly děti možnost si tyto práce vyzkoušet: prsty barvily velikonoční vajíčka, šily látková vejce, zdobily perníčky cukrovou polevou. Kluci si vyzkoušeli pletení pomlázky, některá děvčata se k nim ráda přidala. Když děti zrovna něco nevyráběly, obdivovaly krojované panenky a hlavně Chodku, zdobící nádherné kraslice. Přitom měly možnost odvézt si s sebou na památku ty nejhezčí, většina z nich ale dala přednost zvířátkům ušitých z kanafasu.

S velkým ohlasem se setkalo vystoupení  malého dudáka Honzíka a houslistky (jeho sestry), kteří dětem zahráli a zazpívali lidové písničky. Všechny přítomné ženy nás  naučily tančit  „chodské kolečko“. Nikomu nevadilo, že venku začala bouřka, protože jsme si pochutnávali na pravých chodských koláčích.

Velikonoční výlet se náramně vydařil. Když jsme se vrátili k naší škole, děti hrdě mávaly vlastnoručně vyrobenými pomlázkami. Děkujeme všem, kteří výlet připravili, organizovali a zajistili, především panu starostovi Tomášovi, který ořezal vrbové pruty v celém okolí Klenčí a všem dětem pomáhal s pletením pomlázek.

L.Poláková