Obecně prospěšná společnost Centrum Narovinu se zaměřuje na rozvojovou spolupráci s cílem zlepšování vzdělávání, zdravotní péče a celkové životní úrovně v Africe. Spolupracuje také na kampani Česko proti chudobě.
Ve čtvrtek 13. 11. 2014 absolvovali žáci 2. stupně naší školy svůj vůbec první projektový den v rámci spolupráce se společností Centrum Narovinu.
Projektové vyučování je v dnešní době velmi oblíbená metoda vyučování. Je založena na propojení praxe a teorie. Žáci se učí pracovat s informacemi, rozvíjet obrazotvornost i logické myšlení, a to vše v týmu.
Žáci byli rozděleni do 9 smíšených skupin náhodným losem . Každá skupina měla své zaměření. S metodickou pomocí učitelů vyhledávali potřebné informace, řešili zadané problémové úkoly a na závěr prezentovali výsledky svého snažení. Žáci 6. - 9. ročníků, kteří se projektu zúčastnili, byli podrobně seznámeni s projektovými úkoly, postupy zpracování a způsoby hodnocení.
V zeměpisné skupině žáci popisovali polohu ČR, namalovali mapu světa , Evropy, ČR a polohu Plzně. Nakonec vyrobili projekty, které budou poslány do Afriky jako výukové pomůcky. Také vyráběli oboustranné puzzle, které po sestavení nabídnou základní fráze z českého jazyka a také základní informace o povrchu, vodstvu a městech ČR.
Přírodopisná skupina kreslila komiksy, tvořila pexeso, malovala zvířata a rostliny, hledala nejdůležitější informace, a to vše o přírodě. Dále všichni probírali potravní pyramidy, zdravý jídelníček. Někteří vyráběli koláže s přírodní tematikou. Dále se žáci dozvěděli zajímavosti o tažných ptácích, kteří odlétají do Keni atd. Tvořili deskové hry s otázkami a úkoly.
Žáci v dějepisné skupině vyhledávali informace o pravěku, starověku, různých významných událostech a bitvách. Vytvářeli časovou osu českých dějin, hovořili o významu Jany Žižky, Karla IV. , Rudolfa II. a o 1. světové válce.
V hudební skupině se měli žáci za úkol nazpívat a nahrát českou hymnu, dále se dozvěděli, jak vznikla, kteří autoři ji napsali. Pokusili se o sepsání textu naší školní hymny.
V učebně informatiky žáci shromažďovali fotografie školy, žáků, učitelů , okolí školy a anglicky napsali text o naší škole, který pošleme společně s fotografiemi do Afriky.
Skupina reportérů měla za úkol udělat fotodokumentaci, napsat článek o průběhu celého projektového dne. Žáci pracovali ve dvou a tříčlenných skupinách.
Výtvarná skupina měla za úkol nakreslit památky UNESCO ČR, např. Pražský hrad, Lednice, Litomyšl atd. Žáci využívali techniku kolorované kresby.
V matematicko – fyzikálně chemické skupině dostali žáci dva základní úkoly. Jedni změřili školu, zakreslili půdorys, okótovali a druzí vypočítali rozměry hřiště z leteckého snímku a s využitím Pythagorovy věty. V laboratoři proběhly tyto pokusy: a)kyselost a zásaditost látek v běžném životě pomocí 4 různých indikátorů, b) filtrace, c) vlastnost aktivního uhlí. Dále zde proběhla soutěž v piškvorkách.
Kuchaři uvařili tradiční česká jídla – řízek s bramborem, zeleninový salát, polévku s nudlemi , jablečný závin. Všem moc chutnalo.
Poslední hodina projektového dne patřila urovnávání znalostí a sdělování si dojmů a zážitků z práce v jednotlivých skupinách. Byla by škoda nepodělit se o vše, co jsme během dne zažili. Zvláště když toho bylo tolik! Živě se diskutovalo, neboť se každý chtěl s ostatními podělit o své zážitky.
Mgr. Daniela Moravcová s týmem reportérů