Stonožková mše v katedrále sv. Víta

Jako každoročně se i letos v první prosincový pátek sjely děti ze stonožkových škol do Katedrály sv. Víta, Vojtěcha a Václava v Praze na slavnostní Mši svatou pro Stonožku, na niž je pozval pražský arcibiskup a patron Stonožky J. Em. Dominik kardinál Duka O. P. Mezi vzácnými hosty, kteří přijali pozvání, nechyběl náčelník Generálního štábu AČR arm. gen. Josef Bečvář, ředitel Fakultní nemocnice Plzeň MUDr. Václav Šimánek, Ph.D., přednosta Dětské kliniky Fakultní nemocnice Plzeň prof. MUDr. Josef Sýkora, Ph.D., rektor Západočeské univerzity v Plzni doc. Dr. RNDr. Miroslav Holeček, děkan Fakulty aplikovaných věd Západočeské univerzity v Plzni doc. RNDr. Miroslav Lávička, Ph.D., advokát JUDr. Jaroslav Svejkovský a příslušníci AČR, se kterými Stonožka v průběhu let spolupracovala.

V 11. hodin zahájil mši vojenský kaplan kpt. Petr Šabaka. Během mše zazněly písně v podání velkého spojeného pěveckého sboru pod vedením sbormistra Jaroslava Pletichy. Spolu s ním zazpíval stonožkovou hymnu Never Be Alone Josef Vágner. Paní Běla ve svém projevu připomněla, kterým dětem letos Stonožka pomohla.
Následně pak předala řediteli Fakultní nemocnice v Plzni MUDr. Václavu Šimánkovi symbolický šek na 500 000,- Kč, kterými stonožkové děti podpořily společný projekt výzkumu léčby Crohnovy choroby, na němž se podílí Dětská klinika Fakultní nemocnice Plzeň a Fakulta aplikovaných věd ZČU Plzeň. Pan ředitel vyjádřil obdiv a díky stonožkovým dětem za to, že se jim podařilo v krátké době získat tak vysokou částku, která napomůže k řešení problému, jenž tak zásadně ovlivňuje život mnoha lidem.
Stonožkové mše se zúčastnily Natálka Loukotová z IV. B a Kačka Rückaufová z V. A. Natálka nesla jako obětní dar dort ve tvaru stonožky společně se zpěvákem Jakubem Vágnerem a Kačka měla přímluvu, v které prosila o odvahu a prozíravost pro politické představitele ze všech zemí, aby zakročili proti násilí a válkám, které nejvíce postihují právě děti. Obě dvě děvčata zvládla svojí roli na výbornou.

Mgr. Ilona Jehličková

Zde najdete fotogalerii