Stonožka na 20. základní škole v Plzni

Desátým rokem je naše škola zapojena do hnutí Na vlastních nohou – Stonožka.
Hnutí Na vlastních nohou – Stonožka je uznáváno jako zcela humanitární a mírová organizace, v níž děti pomáhají jiným dětem. Bylo založeno roku 1990 Češkou žijící v Norsku paní Bělou Jensen. V hnutí pracují dnes tisíce dětí a stovky učitelů v českých školách. Stonožkové hnutí má své patrony mezi významnými světovými i českými osobnostmi a práce paní Jensen a jejich stonožkových dětí byla mnohokrát oceněna.
Žáci 1. stupně naší školy každoročně vytvářejí výrobky z různých materiálů, kreslí obrázky a vyprávějí si o tom, kde všude Stonožka pomohla a pomáhá. Svoje výrobky a obrázky pak doma nabízejí svým rodičům a prarodičům. Letošní výtěžek činil 13. 995,- Kč a peníze byly odeslány na konto hnutí.
V pátek dne 7. prosince se v chrámu sv. Víta, Václava a Vojtěcha na Hradě v Praze konala Mše svatá pro hnutí Na vlastních nohou – Stonožka jako poděkování stonožkovým dětem, přátelům a příslušníkům AČR za pomoc dětem ve válečních zónách. Hlavní celebrant byl Jeho Eminence Dominik kardinál Duka OP. Jednou z nejkrásnějších myšlenek byla slova Alexandra Vondry: „ Je krásné, když děti prostřednictvím našich vojáků pomáhají jiným dětem. Taková pomoc znamená mnoho – a v konečném důsledku může chránit i vojenské životy, protože po laskavé a dávající ruce se nestřílí.“
Po skončení mše proběhlo v Arcibiskupském paláci vyhodnocení výtvarné soutěže Konstantin a Metoděj v historii, ve které naši žáci získali ocenění. Cenu prof. PhDr. Víta Vlnase, Ph.D. obdržel kolektiv žáků ze třídy III.B a šest žáků z II. stupně.
Za kolektiv žáků třetích tříd přebírala cenu Lucie Kordíková.

Mgr. Ilona Jehličková

Zde najdete fotogalerii.