Návštěva paní Běly na 20. ZŠ v Plzni aneb příběh „dvacítky“ a Stonožky

20. ZŠ v Brojově ulici je již 14 let zapojena v hnutí Na vlastních nohou – Stonožka.
Za tu dobu zaslali žáci na konto hnutí finanční částku v hodnotě cca 240.000,-Kč a to z výtěžku Vánočního jarmarku či z prodeje svých obrázků ze stonožkového týdne. Ve čtvrtek 3. listopadu navštívila školu zakladatelka stonožkového hnutí paní Běla Jensen. Návštěva proběhla formou besedy v tělocvičně pro všech 272 dětí z 1. stupně.

Děti ve večerníčkových čepicích vyslechly vyprávění paní Běly o tom, že existují místa na zemi, kde děti mají opravdový hlad a strach o své bezpečí. Zároveň jim připomněla hlavní stonožkovou myšlenku, že děti pomáhají dětem. A právě ve stonožkovém týdnu se na 20. ZŠ žije pro to, aby děti pomohly nemocným dětem s Crohnovou chorobou. Setkání bylo plné dětské radosti a rozzářených očí. Dětskou upřímnost nelze za nic zaměnit.

Žáci školy získali uznání a ocenění v mnoha výtvarných soutěžích, které organizovala Stonožka. Jen namátkou výtvarná soutěž Karel IV, sv. Anežka česká, Konstantin a Metoděj v historii, Katedrála sv. Víta, Vojtěcha a Václava a naposledy ve výtvarné soutěži Věda, které léčí. Vyznamenaní žáci tak například převzali ocenění z rukou kardinála Dominika Duky v Arcibiskupském paláci a jejich práce zdobily Anežský a Strahovský klášter či galerii Paletka v Plzni.“
Na závěr jeden z oblíbených citátů. „Kdo nedělá nic pro druhé, nedělá nic pro sebe.“
J. W. Goethe.
Stonožka tato slova naplňuje měrou vrchovatou.

Mgr. Ilona Jehličková

Zde najdete fotogalerii                                                              Zde najdete fotogalerii*