Narozeniny stonožkového patrona

Nestává se často, aby historický Arcibiskupský palác navštívilo více než 200 dětí.
Pátek 26. dubna 2013 však byl výjimečný. Stonožkové děti, pedagogové a přátelé Stonožky totiž přišli navštívit svého patrona Jeho Eminenci Dominika kardinála Duku OP, aby mu popřáli k jeho významnému životnímu jubileu.
V 11 hodin uvítal pana kardinála bouřlivý potlesk. Oslavence i všechny přítomné přivítala paní Běla. Panu kardinálovi předala jménem všech stonožkových dětí dary, na jejichž přípravě se podílely stovky malých gratulantů.
Prvním darem bylo perníkové srdce s nádhernou podobenkou Jeho Eminence - symbolické vyjádření lásky a úcty k vzácnému patronovi. Dalším pak nádherná zlatou nití vyšívaná štola v kardinálské červené barvě. Třetím darem byla unikátní kniha vázaná v pravé kůži, která obsahovala ručně malovaná a psaná přání k narozeninám a fotografie z mnoha stonožkových akcí, kterých se pan kardinál osobně zúčastnil. Mezi jinými to byly i slavnostní stonožkové mše v katedrále sv. Víta, Václava a Vojtěcha. Při jejím přebírání pan kardinál řekl, že takovou knihu určitě nemají ani na Strahově. Posledním darem pak byl architektonický návrh pergoly, který vypracovali posluchači soukromé mezinárodní architektonické školy ARCHIP. Ta bude vybudována v rámci stonožkového projektu v domově "Zvíkovecká kytička".
Mezi jednotlivými částmi blahopřání pak zazněly písně v podání dětského souboru ze ZŠ a MŠ Spálené Poříčí, dětí z MŠ v Kostelci nad Labem a zpěváků ze stonožkové ZUŠ ve Staré Turé.
Pan kardinál upřímně poděkoval za všechny krásné dary a blahopřání, které se mu od stonožkových dětí a přátel dostaly. Vyzval děti, aby se dokázaly přihlásit nejen k úspěchům, ale i k tomu, když se něco nepovede. Zavzpomínal i na svá školní léta. Řekl, že nikdy nepatřil k nejvzornějším žákům a občas došlo i na rákosku. Navíc mu to pomohlo uvědomit si, co se nemá dělat.
Připomněl i pravidlo:,,Co chceš, aby jiní nedělali Tobě, nedělej ani Ty jim.
To je vlastně nejkratší definice toho, co je to láska.“

článek byl použit ze stránek Stonožky