Kdo nedělá nic pro druhé, nedělá nic pro sebe.

Když v polovině měsíce prosince přišel dopis od paní Běly Gran Jensen, zakladatelky hnutí Na vlastních nohou - Stonožka s žádostí o urgentní pomoc, 20. ZŠ Plzeň neváhala ani vteřinu. V dopise byly popsány těžké životní podmínky uprchlíků ze Sýrie, soustředěných v druhém největším uprchlickém táboře v jordánském Zaatarí. Nastávající zima totiž zhoršila už tak drsné životní podmínky lidí. V současné době se zde nachází asi 80 tisíc uprchlíků a z toho skoro polovina jsou děti. Jejich počet se neustále zvětšuje. Každou noc překročí jordánskou hranici okolo 500 – 700 Syřanů. Mají hlad a jediné v čem ze své země odešli je lehké oblečení, které je před mrazivou vlnou neochrání.
Proto Ministerstvo vnitra ČR požádalo Stonožku o pomoc, tedy shánění velkého množství i již použitého teplého zimného oblečení pro děti každého věku. Sbírka měla na naší škole velký úspěch. Rodiče žáků z 1. stupně, kteří byli osloveni, přinesli do školy hned po skončení svátků pytle s oblečením. Jako by bylo samozřejmostí i to, že ten kdo rychle dává, dvakrát dává. Naplnili jsme 25 velkých pytlů.
Sbírka byla časově omezena jen do 7. ledna a to z důvodu náročnosti dopravy do Jordánska.
A tak bych ráda všem zúčastněným poděkovala za jejich ochotu, laskavost a vstřícnost a na závěr zopakovat citát J. W. Goetha „Kdo nedělá nic pro druhé, nedělá nic pro sebe.“

Mgr. Ilona Jehličková