Zájezd do Anglie 2008

17. 5. 2008 jsme se sešli před naší školou, abychom nasedli do autobusu, který nás poveze přes Německo, Belgii a Francii přes Eurotunnel rovnou do Velké Británie. Jeli jsme celý den, přesto jsme však 18. května přibližně v 5 hodin ráno vyrazili na pochod po hlavním městě - po Londýně. Viděli jsme vše od Tower Bridge po Katedrálu sv. Pavla. Když se pomalu schylovalo k večeru nasedli jsme do našeho autobusu a vyjeli jsme směrem na univerzitní město Oxford. Tam si nás na smluveném místě vyzvedli naši „host parents“ tedy rodina u které jsme bydleli.

Londýn z Tower Bridge
Panoramatický pohled na Londýn z Tower Bridge

19. května jsme se sešli na našem místě setkání hned v 8.00. A pak hurá do Stratfordu nad Avonou, kde jsme si prohlédli rodiště a pohřebiště známého spisovatele Wiliama Shakespeara. Poté jsme projeli přes městečko Warwick nad kterým se jako dominanta tyčí hrad Warwick- jeden z nejkrásnějších středověkých hradů v Anglii. Je tu zde také známá „ Věž duchů“, kde jsme si pořádně zakřičeli, protože na nás číhali na každém rohu warwičtí „duchové“. Po velice traumatizujícím zážitku jsme se přepravili zpět do našeho města - Oxfordu, kde jsme si prohlédli známou univerzitu, kde se natáčel i Harry Potter.

20. května jsme opět vyrazili do anglického venkova, kde se nachází i město Salisbury, ve kterém se nachází katedrála, která má nejvyšší věž v celé Anglii. Když jsme se pokochali známou listinou „Magna carta“, která je v katedrále dodnes zachovalá, přestože je to dokument z roku 1215, odjeli jsme se podívat na nejznámější kamennou stavbu na světě- Stonehenge. Poté jsme navštívili známé lázeňské město Bath. Zde jsme se mohli vykoupat, ale bohužel byl sanitární den, takže jsme museli naše plavky zastrčit až dospoda batohu.

21. května jsme se opět vrátili do Londýna - tentokrát jsme prozkoumali část nazvanou Westminster city, kde se nachází proslulý Big Ben a parlament, také London Eye, tedy největší ruské kolo na světě, na kterém se podílela i plzeňská Škoda. Zastavili jsme se i na „královské chatě“-tedy na zámku jménem Windsor. Královna byla naštěstí v Buckinghamském paláci, který jsme také viděli, takže jsme se mohli podívat i do soukromých královských komnat včetně obrovského domu pro panenky nazvaného Queen Mary dolls house, který dostala britská královna Alžběta II. ke  svým narozeninám od různých významných osobností . tento den jsme také strávili v Národní galerii, kde je také možné najít známý obraz Slunečnic od Vincenta Van Gogha. Tato galerie se nachází na Trafalgarského náměstí odkud jsme se přemístili na Picadilly circus, kde se nachází známá světelná reklama. Poté jsme jeli do muzea voskových figurín Madame Tussauds, kde jsme absolvovali „procházku“ živou hororovou uličkou, kde na nás čekali nejznámější vrazi, jako Jack rozparovač, živí a velice strašidelní. Odtud jsme šli opět k parlamentu, který, jelikož byl večer, byl nádherně osvícen, stejně tak i London eye, které je celé modré. Za mostem na nás již čekal autobus, který nám smutně připomínal, že už zase jedeme domů.

22. května hned po půlnoci jsme měli jet Eurotunelem zpět do Francie, ale Francouzi stávkovali, takže se naše čekání prodloužilo o dvě hodiny. Potom následoval přejezd přes Francii, Belgii a Německo a rovnou domů. Do Plzně jsme dorazili v podvečer.

Myslím, že si tento velmi vydařený výlet všichni užili. Za zmínku stojí také počasí. To londýnské je prý deštivé a mlhy jsou na denním pořádku, ale v době našeho pobytu zde bylo denně 20 a více stupňů, takže se dá říct, že jsme jeli do Británie doslova ohřát.

Tereza Prášilová a Markéta Žánová,VIII.B

Katedrála sv.Pavla   Radnice v Londýně