Den válečných veteránů

V pátek 11. 11. 2022 na Den válečných veteránů se žáci ze tříd VI.A a VIII.B zúčastnili pietního aktu u Pomníku padlým za svobodu, mír a demokracii v parku Homolka. Akce se konala v rámci vzpomínkové akce uspořádané ke 104. výročí konce První světové války. Žáci si před začátkem akce mohli prohlédnout historickou techniku a zároveň si ve chladnějším počasí mohli vzít teplý nápoj či menší občerstvení.
Samotný pietní akt byl zahájen v 11 hodin, poté následovaly projevy, které tím svým odstartoval ministr kultury Martin Baxa. Na něj pak navázali další významní hosté z řad města, armády a dobrovolnických spolků. Po řečnících následovalo předávání vyznamenání významným osobnostem. Závěrem pietní akce bylo pokládání věnců k pomníku.
Pro žáky byla účast na pietním aktu zajímavá už jen z toho pohledu, že se podobné akce většina z nich zúčastnila vůbec poprvé. Žáky nejvíce zaujala historická vojenská technika, u které se mohli vyfotit se členy a nadšenci historických klubů.

Jaroslav Zýka